Programme

Day 0: Sunday, 21 October 2018

Time
Activity
18:00 - 20:00

Registration &
Wine and cheese tasting

Day 1: Monday, 22 October 2018

Time
Activity
09:00 - 10:20

Registration & Coffee

10:20 - 10:40

Welcome session

10:40 – 12:00

1 The Mammalian Microbiome Session

10:40 – 11:20

Isabel Gordo
Evolution in the gut microbiota

11:20 – 11:40

Nandita Garud *
Adaptation of commensal gut bacteria in the human microbiome

11:40 – 12:00

Wael Elhenawy *
In vivo selection drives the adaptive diversification of Crohn’s-associated Escherichia coli

12:00 – 14:00

Lunch Break

14:00 – 17:00

2 The Company of Biologists Session

14:00 – 14:40

Nicole Mideo
Partitioning the influence of ecology across scales on parasite evolution

14:40 – 15:00

Shira Houwenhuyse *
Host genotype and gut microbiome interactions drive zooplankton tolerance to toxic cyanobacteria and potentially structure microbial eco-evo dynamics

15:00 – 15:20

Ben Ashby
Friendly foes: host-microbe coevolution along the antagonism-mutualism continuum

15:20 – 16:00

Coffee Break

16:00 – 16:40

Sarah Cobey
Natural and artificial selection on pathogens

16:40 – 17:00

Katherine Xue *
Parallel evolution of influenza across multiple spatiotemporal scales

17:00 – 19:00

Poster Session & Wine and Cheese (Odd numbered posters)

20:00 – 22:00

Dinner

Day 2: Tuesday, 23 October 2018

Time
Activity
09:00 – 12:00

3 The EMBO Session

09:00 – 09:40

The EMBO Keynote Lecture

Paul Rainey
Ecological scaffolding and the evolution of multicellular life

09:40 – 10:00

María Rebolleda-Gómez *
The costs of being big: eco-evolutionary dynamics of reversals to unicellularity

10:00 – 10:20

Richard Lindsay *
When increasing population density can promote the evolution of metabolic cooperation

10:20 – 11:00

Coffee Break

11:00 – 11:20

Jorge Sousa *
Modelling bacteria-phage interactions driving predation and horizontal gene transfer of antibiotic resistance genes

11:20 – 11:40

Nelson Frazão *
Sex overrides mutation in Escherichia coli colonizing the gut

11:40 – 13:40

Lunch Break

13:40 – 17:00

4 The Innova Session

13:40 – 14:20

Luis-Miguel Chevin
Stochastic eco-evolutionary dynamics: from theory to microalgae

14:20 – 14:40

Stephanie Bedhomme
Plasmid and clonal interference in experimental evolution

14:40 – 15:00

Dennis Vitkup
Phenotypic and genome evolution of bacteria

15:00 – 15:40

Coffee Break

15:40 – 16:20

Sinead Collins
Predicting Evolution in Life-Giving Slime

16:20 – 16:40

Katrina van Raay *
Reversing a microbial tragedy of the commons with water-in-oil emulsions

16:40 – 17:00

Loïc Marrec *
Quantifying the impact of a periodic presence of antimicrobial on resistance evolution in a homogeneous microbial population of fixed size

17:00 – 19:00

Poster Session & Wine and Cheese (Even numbered posters)

20:00 – 22:00

Dinner

Day 3: Wednesday, 24 October 2018

Time
Activity
09:00 – 12:00

5 The Oeiras City Hall Session

09:00 – 09:40

Tim Barraclough
Eco-evolutionary dynamics and functioning in whole communities

09:40 – 10:00

Sylvie Estrela *
The emergence of microbial community variability in similar environments

10:00 – 10:20

Yoann Anciaux *
Evolutionary rescue over a fitness landscape

10:40 – 11:00

Coffee Break

11:00 – 11:20

Paolina Garbeva
Unraveling genome streamlining and the untapped metabolic potential and dependency of the ultra-small soil bacteria Hylemonella gracilis

11:20 – 11:40

Maria Elena Martino
How mutualism evolves: Experimental Lactobacilli Evolution in gnotobiotic flies

11:40 – 12:00

Andrew Matthews *
Evolutionary ecology of root associated microbes

12:00 – 14:00

Lunch Break

14:00 – 16:40

6 The Communities Session

14:00 – 14:40

Sara Mitri
Eco-evolutionary dynamics in a synthetic bacterial community

14:40 – 15:00

David Guttman
Microbiome Networks and Change-Point Analysis Reveals Key Microbial Taxa Associated Changing Host State

15:00 – 15:20

Thomas Scheuerl *
Bacterial adaptation is constrained in complex communities

15:20 – 16:00

Coffee Break

16:00 – 16:40

Andrew Hendry
Eco-evolutionary dynamics

16:40 – 19:00

Wrap-up Session + Happy Hour

20:00

Dinner

All contributed presentations are eligible for the PeerJ Best Talk award. 
* indicates presentations by post-docs and PhD students. Only these are eligible for the Oeiras Best Talk award.