Programme

Day 0: Sunday, 21 October 2018

Time
Activity
18:00 - 20:00

Registration &
Wine and cheese tasting

Day 1: Monday, 22 October 2018

Time
Activity
09:20 - 09:40

Registration

09:40 - 10:00

Welcome session

10:00 – 12:00

Session 1

10:00 – 10:40

Andrew Hendry
Eco-evolutionary dynamics

10:40 – 11:00

Coffee Break

11:00 – 11:20

Contributed Talk 1

11:20 – 11:40

Contributed Talk 2

11:40 – 12:00

Session 1 Discussion

12:00 – 14:00

Lunch Break

14:00 – 17:00

Session 2

14:00 – 14:40

Luis-Miguel Chevin
Stochastic eco-evolutionary dynamics: from theory to microalgae

14:40 – 15:00

Contributed Talk 3

15:00 – 15:20

Contributed Talk 4

15:20 – 16:00

Coffee Break

16:00 – 16:40

Sinead Collins
Predicting trait evolution in primary producers

16:40 – 17:00

Session 2 Discussion

17:00 – 19:00

Poster Session 1

20:00 – 22:00

Dinner

Day 2: Tuesday, 23 October 2018

Time
Activity
09:00 – 12:00

Session 3

09:00 – 09:40

The EMBO Keynote Lecture

Paul Rainey
Ecological scaffolding and the evolution of multicellular life

09:40 – 10:00

Contributed Talk 5

10:00 – 10:20

Contributed Talk 6

10:40 – 11:00

Coffee Break

11:00 – 11:20

Contributed Talk 7

11:20 – 11:40

Contributed Talk 8

11:40 – 12:00

Session 3 Discussion

12:00 – 14:00

Lunch Break

14:00 – 17:00

Session 4

14:00 – 14:40

Sara Mitri
Eco-evolutionary dynamics in a synthetic bacterial community

14:40 – 15:00

Contributed Talk 9

15:00 – 15:20

Contributed Talk 10

15:20 – 16:00

Coffee Break

16:00 – 16:40

Tim Barraclough
Eco-evolutionary dynamics and functioning in whole communities

16:40 – 17:00

Session 4 Discussion

17:00 – 19:00

Poster Session 2

20:00 – 22:00

Dinner

Day 3: Tuesday, 24 October 2018

Time
Activity
09:00 – 12:00

Session 5

09:00 – 09:40

Nicole Mideo
The influence of within-host and vector population dynamics on parasite life history evolution

09:40 – 10:00

Contributed Talk 11

10:00 – 10:20

Contributed Talk 12

10:40 – 11:00

Coffee Break

11:00 – 11:20

Contributed Talk 13

11:20 – 11:40

Contributed Talk 14

11:40 – 12:00

Session 5 Discussion

12:00 – 14:00

Lunch Break

14:00 – 17:00

Session 6

14:00 – 14:40

Sarah Cobey
Natural and artificial selection on pathogens

14:40 – 15:00

Contributed Talk 15

15:00 – 15:20

Contributed Talk 16

15:20 – 16:00

Coffee Break

16:00 – 16:40

Isabel Gordo
Evolution in the gut microbiota

16:40 – 17:00

Session 6 Discussion

17:00 – 19:00

Wrap-up Session

20:00

Dinner